Niepodległa czyta

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

Dnia 8 czerwca 2018r. (piątek) o godz.10:30 uczniowie z nauczycielami oraz inni pracownicy szkoły zgromadzili się na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach w celu uczestnictwa w III edycji BICIA REKORDU CZYTANIA W JEDNYM MOMENCIE. Wszyscy wyszli na boisko szkolne ubrani w białe i czerwone koszulki ze swoimi książkami. Kolory nie były tu przypadkowe, ponieważ w tym roku obchodzimy w Polsce 100 rocznicę odzyskania niepodległości, a uczestnicy utworzyli kotylion narodowy. Towarzyszyło nam hasło „Niepodległa czyta!”.

W tym roku czytało nas 665 osób!!!

Jak nie czytam jak czytam” to ogólnopolska akcja, której pomysłodawcą i organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Podstawową formą uczestnictwa w akcji jest zebranie uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie, zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję i wypełnienie formularza, będącego sprawozdaniem.

Celem akcji było sprawienie, aby książka kojarzyła się z relaksem, przyjemnością i swobodą. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu, a przewodnią rolę w jego aktywizacji pełnić powinny biblioteki szkolne, które „wychowują czytelnika” i przekazują go potem bibliotekom innego typu.

I edycja - 10 czerwca 2016r. czytały w nasze szkole 474 osoby.

II edycja - 31 maja 2017r. czytało w nasze szkole 730 osób.

Danuta Kiereta