PYREK W JEDYNCE ROZDAJE PREZENTY

pyrekW  okresie  pachnącym  choinką i piernikami  rodzice  dzieci z klasy II a Szkoły Podstawowej nr 1 im. St. Staszica w Szamotułach wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Tyl w dniu 21 grudnia 2011 r. zorganizowali dzieciom Wigilię klasową.
Spotkanie wigilijne stało się także okazją do rozstrzygnięcia konkursu pn."Bombka Świąteczna", którego inicjatorami byli także rodzice, przy współudziale Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły p. Włodzimierza Kaczmarka.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych oraz sierż. Pyrek- maskotka wielkopolskiej Policji.
Do konkursu przystąpiła cała klasa, tj. 26 dzieci, które wspólnie ze swoimi bliskimi: rodzicami, babcią, dziadkiem etc. miały wykonać bombkę choinkową.
    Celem konkursu było kontynuowanie pięknej tradycji naszych przodków, ponieważ jak wynika ze zwierzeń ludowych, okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych w domach, czym niejednokrotnie zajmowały się całe rodziny. Ponadto chodziło również o promowanie twórczości dziecięcej, integrację dzieci poprzez sztukę z najbliższymi, a także z klasą. Konkurs miał na celu również pobudzić inwencję twórczą maluchów, ich fantazję, rozwinąć wyobraźnię, wrażliwość, umiejętności manualne oraz plastycz2zne.
 Do 12 grudnia dzieci oddały bombki do oceny jury, które w składzie: ks. Robert Bach z Parafii pw. Św. Krzyża w Szamotułach, p. Hanna Szelejak- plastyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz przedstawiciele Szamotulskiego Ośrodka Kultury, wyłoniło 5 wyróżnionych laureatów. Wśród wyróżnionych znalazły się następujące dzieci: Paulina Jackowiak, Alek Koprucki, Szymon Stróżyński, Jagoda Łucak oraz Jędrzej Warguła.
Ponadto wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy, a także upominki, które wręczył obecny na spotkaniu  Burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły p. Włodzimierz Kaczmarek.
Oprócz wspomnianego wyżej Burmistrza UMiG Sz-ły w Wigilii uczestniczyli również: Z-ca Burmistrza UMiG Sz-ły p. Wojciech Rabski, Wielebny ks. Proboszcz  Zdzisław Błaszczyk z Parafii pw. Św. Krzyża w Szamotułach, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr1 w Szamotułach p. Wojciech Kaczmarek, Dyrektor ZEAS-u p. Maciej Adamski oraz nauczyciel religii p. Mariola Kasper wraz ze swoim chórkiem.
    z3Największą atrakcją spotkania był sierż. Pyrek, który wspólnie z kom. p. Jackiem Michałowskim z Komendy Powiatowej Policji   w  Szamotułach udzielili dzieciom  cennych  wskazówek, dotyczących właściwego zachowania bezpieczeństwa w okresie zimowych i nie tylko.
Pyrek wręczył także dzieciom świąteczne prezenty, które dzieci przygotowały sobie wzajemnie z okazji Bożego Narodzenia. Nie zabrakło też upominku świątecznego od Pyrka dla wychowawczyni klasy p. Agnieszki Tyl, która wyraziła niesamowite zadowolenie oraz zaskoczenie.
Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały pyszne, świąteczne pierniki od Piekarni Pabich w Szamotułach, za co raz jeszcze serdecznie dziękujemy.
      Po co to wszystko? Podtrzymywanie tradycji Świąt buduje poczucie wspólnoty z otoczeniem. Świąteczne spotkania są świetną okazją do kształtowania umiejętności społecznych ( składanie życzeń, śpiewanie kolęd, wzajemna pomoc, dzielenie się, zasady zachowania przy stole). Dzieci mogą doświadczyć radości i przyjemności, ponieważ tak naprawdę każdy może zostać pomocnikiem Św.  Mikołaja

Monika Koprucka

z4