Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach

Historia ciągle żywa – Dzień Edukacji Narodowej [10.10.2014]

Dzień Edukacji Narodowej w  szkole w tym roku przebiegał nieco odmiennie. Jak każdego roku były życzenia, kwiaty i odświętne stroje, ale wyjątkowy nastrój dnia został podkreślony przez wspomnienie jednego z wielu wybitnych szamotulan, nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 1 w latach 1928-1939 Stanisława Zgaińskiego. 14 października 1944 r. S. Zgaiński po ciężkich torturach zmarł w obozie koncentracyjnym w  Gross-Rosen, a jego ciało spłonęło w krematoryjnym piecu.

     70 rocznica śmierci tego nauczyciela, patrioty i artysty zainaugurowała w szkole realizację projektu edukacyjnego „Skarby Ziemi Szamotulskiej”. Pod pamiątkową tablicą znajdującą się na korytarzu ustawiono sztandary i kwiaty oraz zapalono znicze. Uczniowie mieli możliwość bliższego poznania sylwetki i twórczości S. Zgaińskiego dzięki wystawie pod tytułem „Nauczyciel z „Jedynki”, patriota, artysta samouk…” przygotowanej przez p. E. Leśną i D. Kieretę. Natomiast w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę „Ekslibris wizytówką mojej książki”, której celem było przybliżenie podstawowych wiadomości o ekslibrisie oraz wyeksponowanie tych małych dzieł sztuki w wykonaniu S. Zgaińskiego i innych grafików oraz byłych uczniów naszej szkoły, które są plonem odbytych kiedyś konkursów. Przez tydzień wszystkie klasy odwiedziły wystawę i uczestniczyły w lekcji bibliotecznej na temat historii powstania ekslibrisu, jego tematyki i technik w jakich są wykonywane.

     W Dniu Edukacji Narodowej podczas zajęć z  wychowawcami uczniowie wykonali własny ekslibris dla książki ze swojej biblioteczki. Najciekawsze prace zostaną wyeksponowane w szkole. Po zakończonej pracy wszyscy uczestniczyli w uroczystym apelu, który ponownie nawiązywał do realizacji przez szkołę projektu „Skarby Ziemi Szamotulskiej”. Zaprezentowała się grupa wokalna pod nazwą „Kukułeczki” prowadzona przez p. A Tyl. Zespół wprowadził wszystkich w wesoły i regionalny nastrój, śpiewając piosenki ludowe. Podczas programu artystycznego przygotowanego przez p. J. Galewską i p. M. Piechowiak uczniowie szkoły zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności wokalne, taneczne, muzyczne, recytatorskie i zręcznościowe. Patrząc na „małych artystów” i jednocześnie odnosząc się do postaci S. Zgaińskiego, można stwierdzić, że Ziemia Szamotulska posiada wiele skarbów, już tych odkrytych i znanych, o których nie można zapomnieć, ale sztuką jest odkrywać kolejne i je pielęgnować , by bogactwo naszego regionu ciągle się powiększało.