lista mailingowa

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

witamy na stronie naszej szkoły
Jesteś tu: » Strona główna » Biblioteka » Uwolnij swoje książki – dziel się z innymi radością czytania

Uwolnij swoje książki – dziel się z innymi radością czytania

Informujemy, że po feriach tj. od 2 marca 2015 r. w naszej szkole uruchamiamy  akcję bookcrossingową, czyli „Uwalniania książek”.

Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 roku wzbudzając duże zainteresowanie i  popularność. Bookcrossing , czyli krążąca książka  lub książka w podróży to nowoczesna i  oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Polega na celowym pozostawianiu  przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, kawiarnia itp.), jak również w  miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach czy regałach bookcrossingowych  po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Bezpośrednia forma akcji polegałaby na tym, że każdy chętny uczeń mógłby przynieść do biblioteki szkolnej przeczytaną książkę, która jest jego własnością (naturalnie za zgodą rodziców). Tutaj na książkę naklejona zostanie specjalna plakietka informująca o tym, że ten egzemplarz został objęty akcją „Bookcrossing”, po czym właściciel umieszczałby tak oznaczoną książkę na regale, który zostanie wystawiony na ścianie przy świetlicy. Oznaczone książki znajdowałyby się na regale i byłyby zabierane przez uczniów oraz wracałyby na to miejsce po ich przeczytaniu.

Bookcrossing to akcja szeroko propagowana przez Internet, ale w naszej szkole będzie miała charakter lokalny, bez rejestracji książek na stronie internetowej.

Zachęcamy do uwalniania swoich książek. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania. Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa. Nabiera życia wówczas gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika!

Opracowanie: szkolnastrona.pl