Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach

Już w kwietniu w naszej szkole rusza nabór do klasy 7 dwujęzycznej.

Klasa dwujęzyczna rozpocznie pracę od września 2024 roku. Lekcja otwarta i spotkanie dla Rodziców i Uczniów zainteresowanych odbędzie się 11 kwietnia 2024 roku (czwartek) o godzinie 17:00 w naszej szkole.

Na czym polega nauka w klasie dwujęzycznej?

Nauczanie dwujęzyczne polega na nauczaniu poszczególnych przedmiotów zarówno w języku polskim i w języku obcym nowożytnym, w naszym przypadku w języku angielskim. Oznacza to naukę języka angielskiego w wymiarze 5 godzin w tygodniu (2 godziny języka angielskiego dodatkowo) oraz naukę trzech przedmiotów: geografii, historii oraz biologii z elementami języka angielskiego. Poziom i ilość treści wprowadzanych w języku angielskim zależne są od umiejętności językowych grupy.

Jak wyglądają lekcje dwujęzyczne?

W zależności od rodzaju omawianego zagadnienia, stopnia trudności oraz wymagań dotyczących opanowania podstawy programowej, lekcje odbywają się częściowo w języku polskim, a częściowo w języku angielskim. Materiały dydaktyczne na wszystkich zajęciach dwujęzycznych to zarówno polskie podręczniki, jak i źródła w języku angielskim. Zadaniem nauczyciela jest wprowadzanie odpowiedniego angielskiego słownictwa i zwrotów zgodnie z omawianym tematem. Umożliwia to zdobywanie umiejętności posługiwania się językiem obcym w różnych dziedzinach życia.

Co ma na celu praca w klasie dwujęzycznej?

Celem edukacji dwujęzycznej jest zainteresowanie ucznia poszerzaniem wiedzy z zakresu danego przedmiotu w środowisku anglojęzycznym. W procesie tym użycie języka angielskiego staje się praktycznym narzędziem do zdobywania wiedzy, a nie celem samym w sobie. W ostatnich latach okazuje się, że właśnie nauka języka angielskiego w klasach dwujęzycznych jest najbardziej skutecznym sposobem uczenia się języka obcego.

Dlaczego warto uczyć się w tej klasie?

Dwujęzyczna edukacja poszerza horyzonty ucznia, gdyż stwarza możliwości do zdobywania wiadomości dzięki źródłom anglojęzycznym (zagraniczne czasopisma, artykuły, literatura naukowa, filmy edukacyjne, konferencje, kursy, wykłady online), kształtuje świadomość oraz rozwija ciekawość otaczającego świata. Dzięki pracy w klasie dwujęzycznej uczeń może:

  • rozpocząć bardziej intensywną naukę języka angielskiego;

  • poznać literaturę, kulturę i historię krajów anglojęzycznych;

  • brać udział w projektach w języku angielskim, także międzynarodowych;

  • uczyć się przy udziale cyfrowych i aktywizujących metod pracy;

  • korzystać z dobrze wyposażonych sal lekcyjnych, komputerów, oprogramowania multimedialnego, projektora multimedialnego, Internetu, słowników jedno- i dwujęzycznych;

  • korespondować z uczniami z zagranicy.

Jaką metodą pracuje się w klasie dwujęzycznej?

Szeroko stosowana metoda CLIL (Content and Language Integrated Learning) polega na zintegrowanym kształceniu przedmiotowo-językowym, opartym właśnie na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego.

Dzięki tej metodzie uczeń nabywa umiejętność naturalnego przechodzenia od porozumiewania się w języku polskim do porozumiewania się w języku obcym, dzięki czemu nie czuje bariery komunikacyjnej w zakresie mówienia, pisania i czytania.

Co należy zrobić, by dostać się do tej klasy?

1. Rodzic/Opiekun prawny składa wniosek o przyjęcie do klasy dwujęzycznej do dnia 19 kwietnia 2024 roku.

2. Uczeń bierze udział w sprawdzianie predyspozycji językowych, który odbędzie się dnia 26.04.2024 roku. Do oddziału dwujęzycznego przyjmuje się w pierwszej kolejności ucznia, który uzyskał pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną, tj. co najmniej 60% punktów możliwych do uzyskania.

3. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających w/w warunki, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

1) wynik sprawdzianu predyspozycji językowych,

2) wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego;

3) świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem.

4. W przypadku równej liczby punktów ze sprawdzianu pierwszeństwo mają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, następnie mieszkańcy gminy Szamotuły, a w dalszej kolejności uczniowie spoza gminy.

5. Po uzyskaniu w rekrutacji pozytywnego wyniku (o czym Szkoła poinformuje do dnia 20 maja 2024 roku), Rodzic/Opiekun prawny składa (do 31 maja 2024 roku) oświadczenie woli, że dziecko będzie uczęszczać do klasy dwujęzycznej.

Pełny regulamin wraz z harmonogramem rekrutacji, wniosek o przyjęcie do klasy dwujęzycznej, oświadczenia Rodziców/Opiekunów prawnych oraz przykładowe testy predyspozycji językowych znajdują się w załączniku na dole strony.

 

Jak mogę się przekonać, że klasa dwujęzyczna jest dla mnie?

Przyjść do naszej szkoły na lekcję otwartą i spotkanie z Rodzicami dnia 11 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00.

Serdecznie zapraszamy do naszej klasy dwujęzycznej!