Konkurs przyrodniczo - artystyczny Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie - chrząszcze wielkopolskich parków krajobrazowych

Jednym ze sposobów ochrony przyrody na większych obszarach są parki krajobrazowe. W Wielkopolsce utworzono ich siedem (Lednicki, Nadgoplański, Nadwarciański, Doliny Baryczy, Promno, Puszcza Zielonka i Park Narodowy im. gen. D. Chłapowskiego.)

Konkurs, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły jest organizowany właśnie przez Wielkopolskie Parki Krajobrazowe. W tym roku tematem przewodnim były chrząszcze żyjące na obszarach tych parków. (Chrząszcze, czyli owady, których pierwsza para skrzydeł jest przekształcona w twarde pokrywy).

Zadanie konkursowe polegało na narysowaniu wybranego gatunku chrząszcza lub napisaniu o nim wierszyka. Rysunki i wierszyki laureatów pierwszych miejsc zostały opublikowane w książeczce pt. „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie. Chrząszcze wielkopolskich parków krajobrazowych”. Ósmego grudnia 2023 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca konkurs. Laureaci I, II i III miejsc otrzymali dyplomy i nagrody. Z naszej szkoły byli to:

Gabriela Chalak z kl. 6d - II miejsce w kategorii: prace plastyczne - pływak żółtobrzeżek,

Norbert Kiona z kl. 8b - II miejsce w kategorii: prace plastyczne - kwietnica okazała oraz

III miejsce w kategorii: prace literackie - pachnica dębowa,

Alicja Wieczorek z kl. 8b - II miejsce w kategorii: prace literackie - kwietnica okazała.

Norbert został też dodatkowo wyróżniony nagrodą specjalną: zaproszeniem na zajęcia praktyczne w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Wielkie gratulacje.

Maria Mendel