Jak nie czytam, jak czytam!

Jak nie czytam, jak czytam! „Jedynka” uczestnikiem ogólnopolskiej akcji masowego czytania.

Z pewnością uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach dnia 10 czerwca 2016r. o godz.10:00 udowodnili, że książki i ich bohaterowie są im bliscy. Społeczność naszej szkoły z inicjatywy nauczycielki- bibliotekarki p. Danuty Kierety, wzięła w tym dniu udział w  niespotykanej dotąd akcji ogólnopolskiego masowego czytania, promującej czytelnictwo i  biblioteki szkolne. Głównym organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w  szkole”.

Forma przedsięwzięcia miała za zadanie pokazać, że czytanie nie jest reliktem przeszłości ani czynnością niemodną. Nadzieją są dzieci i młodzież, bowiem kto nie odkryje radości z  czytania w wieku szkolnym, z reguły nie odkrywa jej nigdy. Uczestnicy przekonywali, że wskaźniki czytelnictwa w szkołach są znacznie wyższe niż opublikowany przez Bibliotekę Narodową raport o stanie czytelnictwa, według którego 63%  dorosłych Polaków ( powyżej 15 roku życia) nie przeczytało w 2015r. ani jednej książki.

O godz. 10:00, dzieci ubrane w białe koszulki, zgromadziły się na boisku szkolnym. Uczniowie z klas 4-6 czytając książki na siedząco, utworzyli z własnych postaci główne hasło akcji. Dzieci z klas 1-3 usiadły na barwnych chustach i czytały przyniesione przez siebie ulubione książki. Ponieważ liczba uczestników była duża – 474 osoby, część dzieci utworzyła książkowy łańcuch w formie uśmiechniętych ust.

Ranga wydarzenia była tym większa, że wziął w niej udział Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły p. Włodzimierz Kaczmarek oraz uczniowie wraz z opiekunami, z kilku gminnych szkół podstawowych – laureaci i uczestnicy Gminnego Konkursu Literackiego dla klas 3.

Dla wszystkich nie tylko samo wydarzenie było atrakcyjnym przeżyciem, ale również pojawienie się dronu, który dzięki życzliwości p. Macieja Borowczaka – właściciela firmy Quadro uwiecznił tą niecodzienna akcję czytelniczą w postaci zdjęć i filmu z lotu ptaka.

Tekst: Ilona Nowak / Danuta Kiereta
fot.Magda Maciaszczyk