CZARODZIEJSKIE PASOWANIE

Uczniowie klas I naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Każda z klas odwiedziła bibliotekę w innym terminie i uczestniczyła w  uroczystym Pasowaniu na Czytelnika.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz  rozwijania umiejętności czytania.

Zanim jednak pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę oraz obejrzeli prezentację „Jak powstaje książka.” Po takim wprowadzeniu, uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą czytać i szanować książki, a następnie uczennice z klasy 5 d przebrane za bajkowe postacie  różdżką  dotykały każdego ramienia, która pierwszaka w czytelnika zmienia. Na zakończenie uroczystości mali Czytelnicy samodzielnie wybierali i wypożyczali książki, otrzymali pamiątkowe zakładki i słodkie co nieco.

Z okazji pierwszej wizyty w bibliotece dzieci otrzymały w prezencie Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, przypominającej o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Na Wyprawkę złożyły się: książka dla dzieci „Pierwsze abecadło” i broszurka dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”.

Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać.

Danuta Kiereta

Anna Sowińska-Głowa