„Mała książka – wielki człowiek”

W tym roku szkolnym nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo "Mała książka – wielki człowiek". Projekt realizowany jest przez Instytut Książki od 2018 roku, a od 2020r. objął swoimi działaniami uczniów klas pierwszych. Kampania została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej, stawiających pierwsze kroki w nauce czytania. Jej celem jest zachęcenie pierwszoklasistów  do czytania,  rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu  do czerpania przyjemność z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Każdy pierwszoklasista z naszej szkoły otrzymał pakiet książeczek.

W skład Wyprawki Czyteliniczej wchodzą:

• "Pierwsze abecadło" – antologia tekstów polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych;

• "Książką połączeni, czyli uczymy się czytac razem" – broszura,  która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

• Kreatywny alfabet - plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Dzięki Wyprawce Czytelniczej nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością. Pomoże rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania i zdobywania wiedzy.

Mamy nadzieję, że już wkrótce pierwszoklasiści będą częstymi gośćmi w naszej szkolnej bibliotece. Czeka tu na nich wiele wspaniałych przygód ukrytych w kolorowych okładkach książek.