Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach

100-lecie uczestnictwa Polaków w igrzyskach olimpijskich

Paryż 1924 rok – to wówczas Polacy po raz pierwszy wystąpili na igrzyskach olimpijskich. Społeczność szkolna Jedynki chciała uczcić to wydarzenie i zorganizowała na terenie szkoły DZIEŃ IGRZYSK OLIMPIJSKICH. Dzięki Panu Dyrektorowi Wojciechowi Kaczmarkowi, który był pomysłodawcą imprezy, oraz głównym organizatorkom - Pani Annie Turskiej i Sylwii Manierskiej – uczniowie Jedynki mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat igrzysk oraz poznać sylwetki polskich sportowców.

Jak to się zaczęło?

Jedną z atrakcji był występ artystyczny uczniów z klasy 6d. W przedstawieniu teatralnym została ukazana krótka historia igrzysk. Przenieśliśmy się między innymi do starożytności, by dowiedzieć się, jak to się zaczęło. Swoją obecnością zaszczycił nas Zeus, na którego cześć organizowano pierwsze igrzyska w Olimpii, a także dawny olimpijczyk, który pochwalił się nagrodą za wygraną – wieńcem laurowym.

Uczniowie dowiedzieli się, że w starożytności kobiety nie mogły brać udziału w igrzyskach, a nawet ich oglądać, że początkowo trwały one jeden dzień, później osiągnęły formę pięciodniową i że cesarz Teodozjusz I Wielki, który przyjął wiarę chrześcijańską, zakazał ich rozgrywania, uznając je za pogańskie. Idea igrzysk umarła na ponad 1500 lat, by odrodzić się pod koniec XIX wieku za sprawą francuskiego myśliciela Pierre’a de Coubertin, którego również gościliśmy na scenie.

Aktorzy wyjaśnili ponadto, co oznaczają poszczególne kolory kół na fladze olimpijskiej, zaprezentowali fragment hymnu olimpijskiego i dokonali symbolicznego zapalenia znicza. Na zakończenie części artystycznej odbyła się projekcja filmowa.

A złoto otrzymuje… Polska!

Po części artystycznej nadszedł czas na prace plastyczne. Uczniowie klas IV-VIII mieli za zadanie wykonać m.in. plakaty o sportowcach, którzy na przestrzeni lat zdobywali medale olimpijskie dla Polski. Galeria sportowców zawisła na parterze w starym budynku szkoły. Innym zadaniem było wykonanie flag oraz tabliczek z datą i miejscem igrzysk, które potem były prezentowane na wspólnym pochodzie ulicami miasta.

Uczniowie klas I-III obejrzeli natomiast krótką prezentację na temat pochodni olimpijskich, by później stworzyć je samodzielnie i dumnie prezentować na przemarszu. Tym sposobem boisko Jedynki „zapłonęło” milionem kolorów i barw.

Galeria z plakatami i wystawa w bibliotece

To jeszcze nie wszystko! Przy wejściu do szkoły pojawiła się tymczasowa wystawa plakatów, które swoimi barwami przyciągały wzrok wszystkich odwiedzjących. Plakaty te w sposób treściwy prezentowały historię igrzysk olimpijskich i dostarczały odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania związane z tym największym świętem sportu. W bibliotece szkolnej pojawiła się ponadto wstawa książek pt. „Polacy na igrzyskach olimpijskich”.

Powiedz SER!

Na zakończenie DNIA IGRZYSK OLIMPIJSKICH odbyła się sesja fotograficzna. Każda z klas stanęła do pamiątkowego zdjęcia, prezentując jednoczenie efekty swojej pracy.

Cieszymy się, że Jedynka w tak ciekawy i inspirujący sposób potrafi uczcić polską historię sportową oraz sportowców, którzy z pasją i zaangażowaniem godnie reprezentowali (i nadal reprezentują) nasz kraj na igrzyskach olimpijskich. Mamy nadzieję, że polscy olimpijczycy, a także ich zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celu, staną się wzorem do naśladowania dla naszych uczniów, nauczycieli oraz całej społeczności szkolnej.

Sylwia Manierska