Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.

Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!

  • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.

  • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.

  • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.

  • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.

Jak co roku celebrowaliśmy to Święto w naszej bibliotece. Uczniowie młodszych klas , którzy przebywają w świetlicy obejrzeli prezentację o powstawaniu książki i jej drodze od autora do czytelnika. Następnie rozwiązywali quiz czytelniczy. Chętne osoby mogły wziąć udział w konkursie plastycznym na okładkę swojej książki, który już odbył się w świetlicy szkolnej.

 

D. Kiereta, A. Sowińska-Głowa